מתי ניתן לבקש צו עיכוב יציאה מהארץ נגד בן הזוג?

עו"ד רן רייכמן

עו"ד רן רייכמן – על צו עיכוב יציאה מהארץ (nitinut)

צו עיכוב יציאה מהארץ נחשב לצעד דרסטי מאוד, שבית המשפט לא נוטה לאשר בקלות בדרך כלל. מכיוון שמדובר בצעד שמהווה הגבלה משמעותית על חופש התנועה של האדם ולעתים פוגע גם בחירויות שונות ומהותיות, יש להתייחס אליו בכובד ראש, מציין עו"ד רן רייכמן.

למרות האמור לעיל, ישנם מצבים שונים שבהם מחליט בית המשפט דווקא להוציא צו עיכוב יציאה מהארץ. צו מסוג זה מקובל כאשר יש חשש שאדם שנקלע לחובות ינסה להבריח נכסים לחו"ל ובמקרים מסוימים גם כאשר מדובר בסכסוך זוגי, לרוב בהקשר של הליכי גירושין. עו"ד רן רייכמן יתמקד בפן הסכסוך הזוגי, יראה מתי ניתן לבקש צו זה ומה תוקפו.

איזון בין זכויות

מכיוון שצו עיכוב יציאה מהארץ מהווה פגיעה קשה בחופש התנועה של אדם, שוקל אותו בית המשפט בכובד ראש. עם זאת, במצבים שבהם משוכנע בית המשפט שהיציאה מהארץ עלולה לפגוע בזכויות של בן או בת הזוג (מניסיונו של עו"ד רן רייכמן מדובר לרוב באישה), הוא בהחלט עשוי להוציא צו מסוג זה.

בין הסיבות הנפוצות להגבלת היציאה ניתן למצוא:

  • התחמקות ממתן גט – תופעת העגינות כרוכה בסבל של ממש לאישה. כאשר בית המשפט מאמין ומשתכנע שנסיעת הבעל באה לסייע לו להתחמק ממתן גט, הרי שבהחלט ניתן לקבל צו כאמור.
  • התחמקות מביצוע של פסק דין – כאשר היציאה לחו"ל עלולה להיות לזמן ארוך או בלתי מוגבל וכאשר יש יסוד לשער שמדובר בדרך להתחמק מתשלום מזונות או מצעד של חלוקת רכוש, סביר שיינתן צו עיכוב. דבר זה נכון גם כאשר מדובר בחשש מהסתרה או מהברחה של רכוש, כמקובל בקרב חייבים אופן כללי.
  • עו"ד רן רייכמן מוסיף כי צו עיכוב עשוי להינתן גם כאשר קיים חשש מהברחת קטינים לחו"ל, לפני התקיימות של דיון בתיק גירושין או חתימה על הסכם גירושין ועוד.

הגבלה לזמן קצוב

עורך דין רן רייכמן מציין שהגבלת תנועתו של אדם בדרך של צו כאמור לעיל איננה בלתי מוגבלת. על פי רוב, ההגבלה תתקיים רק בהינתן תנאים כפי שצוינו מעלה ולתקופה של עד שנה אחת. לאחר מכן, ניתן במקרה הצורך להרגיש בקשה להארכת תוקף ההגבלה.

פורסם בקטגוריה מאמרים, סוגיות בגירושין, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.